Propozycje wycieczek

Muzeum Oderska se nachází v budově bývalého měšťanského domu na Kostelní ulici v Odrách, vzniklo v listopadu 2010 s cílem rehabilitovat muzejnické snahy, které byly v tomto regionu živé a aktuální již v počátečních obdobích první republiky. Stálá expozice, věnovaná proměnám oderského děkanátu, prorůstá prostřednictvím barokní galerie prvním patrem domu. Ztracená duchovní tvář regionu a řemeslná zručnost našich předků je připomenuta na vystavených sakrálních předmětech. Expoziční prostory druhého patra muzea a chodby jsou využívány k pořádání autorských výstav. V muzeu se konají pravidelné přednášky, koncerty klasické hudby a projekce historických dokumentů a fotografií.

Kopalnia Flaschara dzisiaj

Kopalnią Flaschara nazywamy dzisiaj dwupoziomowe wyrobisko górnicze w lokalizacji Nový Svět koło Oder. Górne piętro kopalni, zwane na historycznych mapach „sztolnia Johann" jest starsze, a duża część wyeksploatowanych komór jest już zawalona.

Dolne piętro kopalni, zwane „sztolnia Hortensja" od imienia żony Karla Flaschara, jest zachowane w prawie nietkniętym stanie. Poziomy kopalni są połączone 18 metrowym kominem wentylacyjnym.

Trasa turystyczna rozpoczyna się w sztolni Hortensja i prowadzi 200 metrowym korytarzem do komory wydobywczej. W tej komorze znajduje się jedna z największych geologicznych ciekawostek Kopalni Flaschara, częściowo wydobyta żyła łupka. Podczas wydobycia odkryto czoło złoża, ściany komory odtwarzają jego wygięcie, co umożliwia obserwowanie fałdu skały nie tylko w przekroju, ale i wzdłuż żyły, która przecina całą komorę.

300m

okruh

90min

dobrodružství