Tipy na výlet

Rozhledna Pohoř Olšová se nachází u obce Pohoř, je vysoká přes 17 metrů, přičemž vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 metrů. Její tvar je inspirován strážní věží, kterou má město Odry ve znaku. Nabízí výhledy na Beskydy, část Moravské brány a Ostravskou kotlinu. Při dobré viditelnosti je možné vidět také nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku – horu Praděd. Rozhledna je volně přístupná, v jejím okolí se nachází naučné tabule a také kryté posezení pro turisty.

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství