Pokyny pro návštěvníky

Ve štole je stabilní teplota kolem 10 °C, je zde vlhko, po stěnách a v odtokovém kanálku teče voda. Doporučujeme do dolu teplejší sportovní oblečení včetně teplých ponožek a sportovní obuvi. Návštěvnici musí počítat s možným zašpiněním svého oblečení.

Návštěvníci před vstupem do štoly dostanou bezplatně zapůjčeno:

  • bezpečnostní helmu se svítilnou - povinné pro všechny
  • plášť (na vyžádání)
  • holínky (na vyžádání)

Lezní oddělení je vhodné pouze pro fyzicky zdatné osoby a děti starší 6 let (v doprovodu dospělé osoby)

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství