Jak se k nám dostanete

Flascharův důl se nachází na Veselském kopci nedaleko města Odry. Do Oder se dostanete autem po dálnici D1, sjezd na 321 dálničním kilometru, vlakem nebo také autobusem.

AKTUÁLNÍ INFORMACE!!! Vzhledem k rozsáhlým dopravním omezením ve městě Odry doporučujeme k Flascharovu dolu přijet ze směru od obce Veselí! Do Veselí se dostanete z cesty Odry - Bělotín, za obcí Emauzy odbočte na Veselí, projeďte obcí až k Veselské rozhledně a pokračujte dále po cestě. V jedné ze zatáček uvidíte odbočku na lesní cestu, na které je výrazná cedule Flascharův důl. Tam se nachází odstavná plocha pro automobily a dál se vydejte pěšky k dolu (15 minut).

Doporučené parkoviště č. 1 49.6618389N, 17.8279139E

Parkoviště se nachází u restaurace Dělnický dům a návštěvnického centra Katovna. Z parkoviště se vydejte pěšky Veselským chodníkem, který nabízí krásné výhledy na město Odry a Oderskou kotlinu. Budovu Dělnického domu obejděte a na rohu,(na křižovatce) je první turistická značka - bílý čtvereček a na něm hornický znak. Tyto značky Vás přivedou až k vyhlídce Jahnův kámen. U vyhlídky se napojte na značenou naučnou stezku K Flascharovu dolu, doporučujeme k Flascharovu dolu jít po asfaltové cestě směrem na Veselí. Délka trasy z parkoviště k Flascharovu dolu je 2,3 km. Cesta z Oder je v počátku dost náročná, musí se vystoupat 140 výškových metrů. Doporučujeme si na pěší cestu rezervovat 60 minut, to bude postačovat také na přečtení textu na naučných tabulích maučné stezky. Cestou se nabízí krásné výhledy na město Odry.

Po návštěvě dolu Vás druhá část naučné stezky přivede opět k vyhlídce Jahnův kámen a poté se vydejte Veselským chodníkem zpět k parkovišti.

Doporučené parkoviště č. 2 49.6510456N, 17.8213906E

Odstavná plocha pro 8 osobních aut je vybudována na lesním pozemku vedle místní komunikace Odry – Veselí, začíná zde trasa naučné stezky K Flascharovu dolu. Rovinatou lesní zpevněnou cestou, po které je také vedena trasa naučné stezky, se vydejte k Flascharovu dolu. Délka trasy je 670 m. Na cestu potřebujete přibližně 15 minut.

Na lesní cestu od doporučeného parkoviště č. 2 k Flascharovu dolu je zákaz vjezdu motorových vozidel!

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství