Podzemí se otevírá. V krajině břidlice to bude unikátní Flascharův důl

publikováno: 18.6.2020

Oderská břidlicová vrása je fenoménem, který se vymyká pravidlu. Vznikala nesmírným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo. Ostatní vrásy tvoří jen břidlicové desky. A právě oderská vrása bude největším lákadlem Flašarova dolu

„Teď zrovna jsme ve fázi, že probíhají dokončující stavební úpravy podzimních prostor Flascharova dolu v Odrách a plánujeme otevření v červnu roku 2020. Je to historické důlní dílo z přelomu 19-.20.století, takže návštěvníci si budou moct toto dílo projít, zpřístupněno jim bude asi 350 metrů chodeb a několik těžebních komor," říká předsedkyně spolku Krajina břidlice Alena Zemanová.

Flascharův důl bude druhým dolem, který se otevře v krajině Břidlice kterou tvoří úźemí Budišova nad Budišovkou, Vítkova a Oder. Tím prvním je Raabova štola. A chystá se i otevření zatopeného Jezerního dolu.

„Zde jsme ve fázi , že budeme připravovat projektovou dokumentaci a plánujeme zahájit realizaci naučné stezky k Jezernímu dolu. Zatím to bude aktivita na povrchu s komiksy a zpřístupnění snad za rok," přibližuje Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou.

Jezerní důl bude jediný, ve kterém se svezeme na lodičkách. Do 12timetrové hloubky se návštěvníci dostanou po točitých schodech a loďkou pak projedou hned několika komorami.

Zpět

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství