Stovky metrů chodeb a unikátní vrása. Odry plánují zpřístupnění Flascharova dolu

publikováno: 18.6.2020

Unikátní geologické dílo, které by letos mělo zpřístupnit město Odry, Flascharův břidlicový důl, by mohlo mít také doprovodné webové stránky. Jedná se o důlní dílo z přelomu 19. a 20 století a nachází se v lokalitě Nový Svět u Oder.     Naučná stezka k Flascharovu dolu zavede návštěvníka na zajímavá místa. Otevření Flascharova dolu bude vyrcholením snahy o zpřístupnění tohoto důlního díla.lupa-plusKliknutím zvětšíte  Zvětšit fotografii  Zvětšit fotografii  Zvětšit fotografii 10 fotografií v galerii › Naučná stezka k Flascharovu dolu zavede návštěvníka na zajímavá místa. Otevření Flascharova dolu bude vyrcholením snahy o zpřístupnění tohoto důlního díla. | Foto: Deník / Ivan Pavelek Město Odry nyní podalo žádost o dotaci na tvorbu stránek. Dotační program na podporu technických atraktivit v roce 2020 vyhlásil Moravskoslezský kraj, jenž také zveřejnil podmínky.

Zpět

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství