Omezení dopravy k Flascharovu dolu

publikováno: 5.6.2023

V době od 5.6.2023 do 30.9.2023 bude probíhat rekonstrukce silnice z Jakubčovic nad Odrou do Dobešova. V návaznosti na tuto uzavírku, bude silnice z Oder na Veselí (u níž se nachází odstavné parkoviště) zprovozněna pouze jednosměrně ve směru Odry - Veselí. Zaparkovat na odstavném parkovišti je možné bez omezení. Při vyjíždění z parkoviště je nutno pokračovat směrem na Veselí.

Děkujeme za pochopení. 

Zpět

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupatrové důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní patro dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena.

Spodní patro dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství