Podpora Nadace Landek

publikováno: 29.11.2021

Nadace Landek podpořila naše projekty - Břidlicová řemesla ožívají a Preventivní zajištění stěny Flascharova dolu.

Spolek Krajina břidlice se snaží o udržení hornických tradic souvisejících s těžbou břidlice v Nízkém Jeseníku. Při pořádání akcí s hornickou tématikou se snažíme vyvolat pocit autentičnosti aktivit, jako je např. štípání a stříhání břidlice. V letošním roce byly za podpory Nadace Landek pořízeny lněné košile, ve kterých budou štípači na akcích pracovat.

Druhým počinem bylo vybudování opěrné zdi, která zvýšila bezpečnost návštěvníků v horním patře Flascharova dolu.

Děkujeme Nadaci Landek na finanční podporu a těšíme se na další spolupráci!

Zdař Bůh!

Zpět

Flascharův důl dnes

Flascharovým dolem dnes nazýváme dvoupodlažní důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder.

Horní etáž dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena. Spodní etáž dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochováno v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18 metrovým větracím komínem.

Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.

300m

okruh

90min

dobrodružství